Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Papieska kremówka na cenzurowanym

25 stycznia 2010 | Prawo | Tomasz Pietryga

Posługiwanie się imieniem czy herbem głowy Kościoła katolickiego, a także określeniem “papieski”, musi być zatwierdzone przez Stolicę Apostolską

– „Oświadcza się, że Stolica Apostolska ma czuwać nad poszanowaniem papieży, a zatem i ochroną ich wizerunku i tożsamości w obliczu inicjatyw, które bez upoważnienia posługują się imieniem bądź herbem papieskim dla celów i czynności, nie mając nic, bądź niemal nic, wspólnego z Kościołem katolickim” – głosi watykański komunikat, który podało na polecenie Sekretariatu Stanu watykańskie biuro prasowe.

Czy prawo ochroni papieża

Tymczasem używanie symboliki papieskiej od wielu lat jest w Polsce bardzo popularne. Jan Paweł II to nie tylko patron szkół, ulic czy placów. Producenci dewocjonaliów: figurek sprzedawanych np. pod klasztorem na Jasnej Górze, obrazów z podobizną polskiego papieża, flag i symboli watykańskich, wreszcie cukiernicy ze słynnymi wadowickimi kremówkami – wszyscy oni wykorzystują wizerunek Jana Pawła II bynajmniej nie w celach religijnych.

Czy po tej zapowiedzi Watykanu sytuacja się zmieni? Eksperci są sceptyczni, chociaż, jak podkreślają, dużo zależy od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8531

Spis treści
Zamów abonament