Pracodawcy wolno płacić podwładnym za zasługi, jakość i staż
Osoba na etacie nie może domagać się nagrody jubileuszowej i odprawy emerytalnej po trzech latach od dnia, w którym miały do niego trafić. Ich uregulowanie po tym terminie zależy wyłącznie od decyzji szefa
Art. 112 k.p. wprost zakłada różnicowanie sytuacji prawnej zatrudnionych ze względu na odmienności wynikające z ich cech osobistych i wykonywania pracy. Nie wszyscy muszą też jednakowo zarabiać.
Dla pracodawców równe traktowanie i zakaz dyskryminacji to fundamenty kształtowania szeroko rozumianych warunków zatrudnienia, w tym m.in. wynagrodzeń, oznaczających wszelkie przysporzenia na rzecz pracowników mające ustaloną wartość ekonomiczną (art. 183c § 2 k.p.).
Kodeksowe reguły...
Zasadę równego traktowania i niedyskryminacji w zatrudnieniu rozumiemy jako zakaz lepszego lub gorszego traktowania grup pracowników lub poszczególnych zatrudnionych wyodrębnionych na podstawie tzw. kryteriów dyskryminacyjnych. Ich otwarty katalog zawiera art. 183a § 1 k.p.
Zakaz ten nie wyczerpuje jednak tej zasady. O jej naruszeniu można też mówić, jeśli różnicujemy uprawnienia zatrudnionych na podstawie dozwolonych kryteriów, gdy jednakowo wypełniają takie same obowiązki.
W myśl art. 183c k.p. podwładni mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę jednakowej wartości. Za „jednakowe” uznaje się prace takie same pod względem rodzaju, kwalifikacji koniecznych do ich wykonywania, warunków, w jakich są wykonywane, a także ilości i jakości....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta