Mała firma nie ma obowiązku wypłacać pracownikom świadczeń urlopowych
Przedsiębiorca, u którego pracuje co najmniej 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty, powinien mieć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Gdy zatrudnionych jest mniej, fundusz tworzy dobrowolnie albo płaci świadczenie urlopowe
Jedną z powinności pracodawcy jest podejmowanie czynności mających na celu zaspokajanie bytowych, socjalnych oraz kulturalnych potrzeb zatrudnionych. Przy czym działania takie wykonuje on stosownie do posiadanych warunków i możliwości.
Tak wynika z art. 16 k.p. Zgodnie natomiast z art. 94 k.p. pracodawca jest zobowiązany zaspokajać w miarę posiadanych środków socjalne potrzeby pracowników. Prowadzenie działalności socjalnej jest zatem celem, do którego dążyć powinien każdy pracodawca.
Fundusz to podstawa
Podstawową formą socjalnej aktywności wielu pracodawców jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs). Tworzą go ci pracodawcy prywatni, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Tak nakazuje art. 3 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.; dalej: ustawa o zfśś).
Oznacza to, że jeżeli w firmie zatrudnionych jest w przeliczeniu na pełne etaty mniej niż 20 pracowników, to nie ma obowiązku tworzenia funduszu. Co wtedy? Odpowiedź daje art. 3 ust. 3 ustawy o zfśs.
Zgodnie z tym przepisem pracodawca może wówczas dobrowolnie utworzyć zfśs lub ograniczyć się do wypłaty świadczeń urlopowych.
A jak wypłacać takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta