Drugie życie zagłębia
Otwarte pod koniec maja centrum kultury Dortmund U to jedna z najważniejszych inwestycji w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2010.
Powstało w nieczynnym, zdewastowanym browarze. Na siedmiu piętrach zadomowiły się m.in. pracownie studentów i Muzeum Ostwall.
Budynek, w którym wciąż trwają prace wykończeniowe, zdobią instalacje świetlne prof. Adolfa Winkelmanna. Oglądać można je zarówno na fasadzie, jak i w foyer oraz w przy ruchomych schodach.
Niemal każde z 53 miast Zagłębia Ruhry (po raz pierwszy tytuł ESK dano nie tylko jednemu miastu) może pochwalić się instytucjami sztuki w poprzemysłowych budynkach.
Największą popularnością cieszy się Muzeum Ruhry w Essen. Znajdująe się na terenie kopalni Zollverein (cały kompleks wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Nie mniej oblegany jest ponad 100-metrowy Gazometr w Oberhausen zaadaptowany pod funkcje wystawiennicze i widowiskowe. Duże wrażenie robi również unikatowe Muzeum Sztuki Światła w Unnie, Muzeum Przemysłu w Hattingen (dawne kopalnie) i podświetlony nocą kompleks fabryczny Landschaftspark w Duisburgu.
—aba