Odkryj historię starej Woli
Piłkarskie mecze na Kole, akcje grupowej kąpieli dzieci robotników, reklamy gwoździ wszelkich wymiarów i gatunków czy zakład kamieniarski, w którym powstawała fasada Zachęty. To tylko kilka z ponad pięciu tysięcy zdjęć z Cyfrowego Archiwum Woli.
Ta fotografia to naprawdę niesamowita historia – zapala się Krzysztof Wittels, inicjator Cyfrowego Archiwum Woli. Przed oczyma mamy sznur chłopców ubranych w charakterystyczne uczniowskie czapki, którzy wchodzą do fabryki Hantkego przy ul. Twardej 70.
– To akcja z 1906 roku. Wówczas Wydział Kąpieli Ludowych Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności w ramach dbania o higienę mył dzieci robotników. Dziś mało kto o tym pamięta – wyjaśnia.
Pokaż swoje zdjęcia
Zdjęcie to można znaleźć na nowej stronie www.archiwumwoli.waw.pl. – Większa część zbioru pochodzi z zasobów Muzeum Woli, ale mamy także pamiątki od mieszkańców dzielnicy – dodaje Wittels.
Unikalne zdjęcia udostępniła Barbara Świątek, wdowa po zapomnianym dziś fotografiku Zygmuncie Świątku.
W latach 70. wraz z innymi członkami Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego wziął on udział w dwudniowym plenerze w Fabryce Norblina, która już wtedy miała być zburzona. Choć dokumentaliści nie sfotografowali wszystkich zakamarków, udało im się zrobić reportaże o ówczesnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta