Właściciel apteki musi zatrudniać doświadczony personel
Aptekę może założyć prawie każdy. Ale formalnych obostrzeń jest znacznie więcej niż przy prowadzeniu innych rodzajów działalności. Sam wpis do ewidencji lub Krajowego Rejestru Sądowego to zdecydowanie za mało
Zezwolenie na prowadzenie apteki może uzyskać osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, co w praktyce wyklucza działanie w formie spółki cywilnej. Nie może jej natomiast prowadzić ten, kto już ma hurtownię farmaceutyczną.
Ograniczenia dotyczą też lekarzy i stomatologów. Dostaną oni wprawdzie zezwolenie na prowadzenie takiego biznesu, ale gdy przedstawią oświadczenie o niewykonywaniu zawodu lekarza. Z odmową spotkają się też ci przedsiębiorcy (także członkowie spółek kapitałowych), którzy mają powyżej jednego procentu aptek w danym województwie. A także osoby, którym w ciągu ostatnich trzech lat cofnięto zezwolenie na prowadzenie apteki lub hurtowni farmaceutycznej.
O ile formalnych wymagań wobec właściciela apteki jest niewiele, o tyle personel pracujący w niej musi być dobrze wyszkolony, a sam obiekt ma spełniać wyśrubowane wymagania.
Magister zawsze obecny
Kierownikiem apteki może być tylko farmaceuta, czyli osoba z wyższym (zazwyczaj magisterskim) wykształceniem w tym zakresie. Kto spełnia wymóg wyższego wykształcenia - mówi dokładnie art. 2b prawa farmaceutycznego (tekst jedn. DzU z 29 lipca 2008 r. nr 136, poz. 856 ze zm.). Odnosi się on zarówno do kwalifikacji rodzimych specjalistów, jak i zagranicznych.
Sam dyplom nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta