Sprawy takie same, wyroki różne
Sądy są związane prawomocnymi orzeczeniami wydanymi w innych sprawach
Z wyroku Sądu Najwyższego wynika jednak, że może się zdarzyć, iż w bardzo podobnych sprawach mogą zapadać odmienne wyroki.
W sprawie tej chodzi o grunty należące kiedyś do podkrakowskiego majątku Chełm. Po wojnie majątek został przejęty przez państwo z powołaniem się na dekret PKWN o reformie rolnej. Jego grunty znalazły się w zarządzie najpierw Uniwersytetu Jagiellońskiego, a potem krakowskiej Akademii Rolniczej, która na początku lat 90. ubiegłego wieku została wpisana do ksiąg wieczystych na podstawie art. 182 starej ustawy o szkolnictwie wyższym jako użytkownik wieczysty.
W księdze nie było ostrzeżeń
Wcześniej, w 1985 r., minister rolnictwa potwierdził na wniosek spadkobierczyń właściciela majątku Chełm, że nie było podstaw do przejęcia go na cele reformy rolnej. Jednakże w 1986 r. wydano decyzję o przejęciu go na własność Skarbu Państwa na podstawie ustawy z 1958 r. dotyczącej uporządkowania niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej. W 1996 r. decyzja ta została uchylona, a odwołanie AR oddalone.
Mimo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta