Szef zapłaci za okres, gdy były podwładny nie pracował
Jeżeli sąd przywróci zwolnionego pracownika do pracy i podejmie on pracę, to pracodawca będzie zobowiązany zapłacić mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy
W razie przywrócenia pracownika do pracy szef jest zobowiązany nie tylko ponownie go zatrudnić, ale także zapłacić mu wynagrodzenie za okres, jaki był on bez pracy, choć nie więcej niż za dwa miesiące. W przypadku zaś długoletnich pracowników, których okres wypowiedzenia wynosił trzy miesiące, pracodawca powinien zapłacić wynagrodzenie nie więcej niż za jeden miesiąc.
Jeżeli jednak umowę o pracę rozwiązano z pracownikiem w wieku przedemerytalnym, z pracownicą w okresie ciąży albo urlopu macierzyńskiego lub z pracownikiem, którego stosunek pracy podlega ochronie z mocy przepisu szczególnego, wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy (art. 47 k.p.).
Są zasady
Pracownik, który podjął pracę w wyniku przywrócenia go do pracy przez sąd, nie ma prawa do odszkodowania na podstawie przepisów kodeksu cywilnego ponad przysługujące mu na podstawie art. 47 k.p....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta