Można żądać unieważnienia uchwały
Uprawnienie to przysługuje nie tylko organom nadzoru (wojewodzie czy regionalnej izbie obrachunkowej). Z takim roszczeniem do sądu może się zwrócić także mieszkaniec, którego prawa akt ten narusza
Każdy, kogo interes prawny lub uprawnienie zostało naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może – po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia – zaskarżyć uchwałę lub zarządzenie do sądu administracyjnego.
Taką treść ma art. 101 § 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm., dalej – usg). Przewidziana w nim możliwość wniesienia skargi powszechnej na działania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) albo rady jest jednym z elementów kontroli nad działalnością gminy.
Legitymacja skargowa
Przepisem, który wskazuje, kto jest właściwy do wniesienia skargi do sądu administracyjnego, jest generalnie art. 50 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Zgodnie z jego treścią uprawnionym do wniesienia skargi jest każdy, kto ma w tym interes prawny, a także prokurator, rzecznik praw obywatelskich oraz organizacja społeczna w zakresie jej statutowej działalności, w sprawach interesów prawnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta