Kilka grafików w okresie rozliczeniowym
Nawet gdy jest czteromiesięczny, to harmonogram może być krótszy. Jest to uzasadnione tylko w sytuacjach, gdy pracodawca nie jest w stanie przewidzieć zapotrzebowania na pracę swojej załogi w dłuższym czasie
Typowym dla podstawowego systemu czasu pracy okresem rozliczeniowym jest okres czteromiesięczny (art. 129 § 1 kodeksu pracy). Służy elastycznemu planowaniu czasu pracy w poszczególnych miesiącach tego okresu, pod warunkiem zachowania wszystkich przepisów z tego zakresu.
Niepisana zasada
– W jakim momencie należy sporządzić harmonogram czasu pracy dla czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego? Czy przygotowywanie go dla każdego miesiąca jest prawidłowe? – pyta czytelnik.
Pracodawca tworząc harmonogram czasu pracy dla czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego, nie musi przestrzegać wymiarów czasu pracy dla poszczególnych miesięcy, lecz dla całego okresu rozliczeniowego łącznie (art. 130 § 1 – 2 k.p.).
Przykład 1Pracodawca, prowadzący działalność turystyczną, zatrudnia pracowników w podstawowym systemie czasu pracy z zastosowaniem czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego. Na okres maj – sierpień 2010 r. zaplanował dla nich pracę w następujący sposób:
maj – 32 godziny
czerwiec – 208 godzin
lipiec – 216 godzin
sierpień – 216 godzin
To prawidłowy harmonogram, bo w sumie w tym okresie jest
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta