Technologia WiMAX bierze drugi oddech
Radiowy internet ma szansę wrócić do łask. Opłacalność technologii przez lata obniżały wysoke ceny urządzeń. Teraz może się to zmienić
Technologia WiMAX nie sprzedaje się w Polsce zbyt dobrze. Z naszego kraju wycofuje się właśnie amerykański Clearwire, który zapowiadał budowę sieci w tej technologii. Ale inni operatorzy stopniowo rozwijają swoje projekty.
Netia uruchomiła niedawno kilka nowych nadajników, bezprzewodowe usługi internetowe świadczy telewizja kablowa Multimedia. Exatel zamierza uruchomić kilkadziesiąt nadajników do końca bieżącego roku.
O nowe pozwolenia radiowe występuje Polska Telefonia Cyfrowa, chociaż technologia WiMAX nie jest w centrum jej zainteresowania. Ale gdy w 2005 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej rozdzielał między operatorów ogólnopolskie częstotliwości 3,6 – 3,8 GHz, powszechnie oczekiwano, że technologia WiMAX będzie rozwijała się szybciej, niż ma to miejsce obecnie.
Najdalej zaszła Netia, która uruchomiła usługi w kilkudziesięciu miastach. W ubiegłym roku wydała na to 30 mln zł, na bieżący zapowiada 18 mln zł inwestycji. Zamieszanie na rynku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta