Zdalne wypożyczalnie programów
Po co kupować drogie aplikacje, jeśli można je wypożyczyć. W 2012 roku wartość rynku SaaS ma wynieść 11,5 mld dol. – prognozują analitycy Gartnera
Usługi SaaS, czyli wypożyczanie oprogramowania, mogą już za dwa lata stanowić jedną trzecią wydatków firm na nowe aplikacje i systemyWypożyczanie oprogramowania zamiast jego zakupu zyskuje na popularności. Taki model użytkowania aplikacji jest nazywany Software as a Service i oznacza świadczenie zdalnego dostępu do programu. W efekcie zamiast produktu otrzymujemy usługę.
Firmy, w ramach opłaty abonamentowej świadczonej na rzecz usługodawcy, mogą korzystać ze wszystkich właściwości danego oprogramowania bez potrzeby zakupu licencji oraz jego instalacji na własnych serwerach. System znajduje się na wspólnym serwerze firmy oferującej usługę. Model udostępniania aplikacji w trybie SaaS likwiduje barierę inwestycyjną. Wśród głównych zalet SaaS eksperci firmy analitycznej Gartner wymieniają: łatwość użytkowania, szybkość wdrożenia, relatywnie niski koszt ponoszonych przez firmy inwestycji oraz minimalny stopień odpowiedzialności za działanie aplikacji.
Najczęściej w ramach „oprogramowania jako usługi” oferowane są takie aplikacje, jak e-learning, wideokonferencje sieciowe czy aplikacje wspomagające zarządzanie dokumentami (13 proc. całego rynku).
Największe korporacje sięgają po SaaS przede wszystkim w przypadku systemów zarządzania – ERP, CRM. W mniejszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta