Czy nowy rekord wyniesie 10 milionów dolarów
Rozmowa z Jarosławem Nowackim, antykwariuszem z Poznania
RZ: Od lat ze wspólnikiem Pawłem Gołembowskim prowadzi pan w Poznaniu antykwariat numizmatyczny Poznańskie Centrum Numizmatyczne. Dwa miesiące temu na aukcji w Nowym Jorku polska moneta kupiona została za rekordową kwotę 1,5 miliona dolarów. Czy ta spektakularna sprzedaż miała wpływ na rynek?
Jarosław Nowacki: Nie zwiększyło to popytu ani podaży. Natomiast przełamana została kolejna bariera psychologiczna. Wcześniej nawet znawcy rynku uważali, że pewne granice cenowe są niemożliwe do przekroczenia. Jeszcze około 2000 roku taką granicą była kwota 20 tys. dolarów, którą płacono za rzadkiego polskiego dukata. Minęło osiem lat i dziś ta granica wynosi 1,5 miliona dolarów. To dowód, jak wielki potencjał rozwojowy tkwi w rynku. Dziś cena kilkudziesięciu tysięcy dolarów za polską monetę nie budzi sensacji.
Wśród inwestorów najrzadsze polskie monety uchodzą za pewnik inwestycyjny.
Nikt odpowiedzialny nie da gwarancji, że ceny monet zawsze będą rosły. Natomiast z wysokim prawdopodobieństwem możemy oceniać, że będą drożały, ponieważ zdecydowanie przybywa młodych kolekcjonerów. Jest to bezpośrednio związane z systematycznym wzrostem zamożności społeczeństwa.Przybywa kolekcjonerów we wszystkich przedziałach wiekowych. Jednak o rynku decyduje pokolenie cudu gospodarczego, czyli zamożni Polacy, którzy mają około 40...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta