Nabywca udziałów może odpowiadać za długi sprzedawcy
Przedsiębiorca, gdy kupuje udziały lub akcje i nie chce odpowiadać za cudze zaległości podatkowe, powinien wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia o wysokości zobowiązań podatkowych sprzedawcy
Z transakcją zbycia w spółce kapitałowej udziałów (akcji) łączy się wiele konsekwencji. Jedną z nich jest przewidziana w art. 112 ordynacji podatkowej (op) możliwość poniesienia przez nabywcę odpowiedzialności za długi podatkowe zbywcy. Aby jej uniknąć, nie wystarczy zbadanie stanu prawnego spółki (tzw. badanie due dilligence). To za mało dla określenia rodzajów ewentualnego ryzyka podatkowego. Te bowiem, które są związane z zaległościami podatkowymi zbywcy, w ogóle nie dotyczą spółki, której udziały (akcje) są nabywane.
Solidarna odpowiedzialność
Zgodnie z art. 112 op nabywca udziałów (akcji), co do zasady, odpowiada całym swoim majątkiem, solidarnie ze zbywcą, za zaległości podatkowe powstałe do dnia nabycia składników majątku. Wspomniany przepis mówi, że nabywca składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, o ile ich wartość jednostkowa w dniu zbycia wynosi w 2008 r. co najmniej 16 100 zł (zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów z 21 sierpnia 2007 r., MP nr 54, poz. 614), odpowiada całym swoim majątkiem, solidarnie ze zbywcą, za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Odpowiedzialność nabywcy jest odpowiedzialnością osobistą. Ponosi ją całym majątkiem. Dotyczy ona wszystkich zaległości podatkowych zbywcy, zarówno w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta