Firmy mogą pomniejszyć dochód o darowizny
Przedsiębiorcy, którzy wspierają dobroczynne organizacje, nie zaliczą wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Ale mogą odliczyć darowizny od dochodu, pamiętając oczywiście o ustawowych limitach
Ten przywilej przysługuje zarówno dużym spółkom (akcyjnym i z ograniczoną odpowiedzialnością), jak i małym, jednoosobowym firmom. Te pierwsze (osoby prawne) mają większe możliwości – mogą odliczyć darowizny do wysokości 10 proc. dochodu (osoby fizyczne do 6 proc. dochodu).
Darowizny można przekazać na różne cele – przede wszystkim na działalność pożytku publicznego, ale także na cele kultu religijnego oraz na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła (te ostatnie są nielimitowane).
Od dochodu można odliczyć nie tylko darowizny pieniężne.
Pieniądze i wyposażenie
Firma może także przekazać darowiznę rzeczową. Zgodnie z art. 18 ust. 1b ustawy o CIT przy darowiznach opodatkowanych VAT uwzględnia się podatek należny (wartość to kwota brutto). Przy określaniu wartości darowizny stosuje się art. 14 ustawy o CIT (dotyczący określania wysokości przychodów z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych). Ustalając wysokość darowizny, należy zatem wziąć pod uwagę jej wartość rynkową.
Nie dla każdego ulga
Zgodnie z art. 18 ust. 1a ustawy o CIT darowizny premiowane ulgą nie mogą być przeznaczone na rzecz osób fizycznych. Nie odliczymy także darowizny dla osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które prowadzą działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta