Ulgę na zakup kasy rejestrującej czasami trzeba zwrócić
Przedsiębiorcy zobowiązani do prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej mogą odliczyć od podatku pewien procent jej ceny, nie więcej jednak niż 2,5 tys. zł. Ulgę tę w pewnych sytuacjach muszą jednak zwrócić
Do stosowania kas fiskalnych zobowiązani są przedsiębiorcy sprzedający osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. Obowiązek ten nakłada na nich art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Aby jednak zainstalować kasę, najpierw trzeba ją kupić. A z tym łączy się konieczność poniesienia określonych wydatków. Kasy są bowiem urządzeniami dość drogimi.
Część wydatków odliczamy...
Art. 111 ust. 4 ustawy o VAT mówi, że podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2,5 tys. zł.
Warto pamiętać, że ulga przysługuje tylko przy zakupie kas w związku z powstającym u przedsiębiorcy pierwszy raz obowiązkiem ewidencjonowania. Oznacza to, że jeśli kupimy kolejne kasy, po dniu powstania obowiązku ewidencjonowania, nie będą one już objęte ulgą. Tak samo będzie, gdy zdecydujemy się rozszerzyć działalność i otworzymy nowe punkty kasowe.
Odliczenie robimy w miesiącu, w którym rozpoczęliśmy ewidencjonowanie w kasie. Możliwe jest ono też za miesiące następujące po tym miesiącu (§ 7 rozporządzenia ministra finansów z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta