Samopoczucie pacjenta nie ma żadnego związku z mnogością urzędów
Każda próba wzmocnienia pozycji jednostki względem organów władzy publicznej zasługuje na aprobatę, aczkolwiek konieczne jest rozważenie rzeczywistej konieczności kreowania kolejnego urzędu centralnego – uważa doktorant w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Warszawskiego
A właśnie projekt ustawy o prawach pacjenta przewiduje utworzenie nowej instytucji: rzecznika praw pacjenta (RPP), i jest kolejną inicjatywą nawiązującą do modelu ombudsmana stojącego na straży konstytucyjnego prawa obywateli do zabezpieczenia ich zdrowia.
W konstytucji i ustawach zwykłych
Artykuł 68 ust. 1 ustawy zasadniczej gwarantuje każdemu prawo do ochrony zdrowia. Wiąże się z tym obiektywny nakaz skierowany do organów władzy publicznej podejmowania takich działań, które są konieczne do należytej ochrony i realizacji tego prawa podmiotowego. Ponadto ochrona zdrowia pozostaje w ścisłym związku z ochroną życia (art. 38 konstytucji), a prawo do życia z godnością człowieka (art. 30 konstytucji). Ustawodawca ma zatem obowiązek ukształtowania takiego modelu, który z jednej strony będzie chronił wskazane najwyższe wartości konstytucyjne (godność, życie, zdrowie), a z drugiej umożliwi jednostce ich optymalną realizację.
W praktyce działania kilku organów o takich samych kompetencjach z łatwością można sobie wyobrazić spory kompetencyjne
Już sama ustawa zasadnicza przewiduje pewne środki ochrony wolności i praw. Są to: prawo do wynagrodzenia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej (art. 77 ust. 1), droga sądowa dochodzenia naruszonych wolności lub praw (art. 77 ust. 2), prawo do wniesienia skargi konstytucyjnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta