Gdy kwoty na fakturze i kopii są różne, będą problemy z odliczeniem podatku
Zdarza się, że sprzedawcy wykazują na oryginałach faktur przekazywanych kontrahentom wyższe kwoty niż na kopiach pozostawianych we własnych ewidencjach. Gdy odkryją to kontrolerzy, kara spotyka i sprzedawcę, i kupującego
Nabywca nie będzie miał prawa do odliczenia VAT naliczonego zawartego w fakturach otrzymanych od nieuczciwego sprzedawcy. Niezasłużonej kary można jednak uniknąć. Pozwalają na to przepisy unijne.
Ustawa sprzeczna z dyrektywą
Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. b ustawy o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, gdy sprzedaż była udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi, w których kwota podatku wykazana na oryginale faktury lub faktury korygującej jest różna od kwoty wykazanej na kopii. Przepis ten narusza art. 17 ust. 1 i 2 lit. a oraz art. 18 ust. 1 lit. a VI dyrektywy VAT (odpowiednio art. 167, 168 lit. a oraz 178 lit. a dyrektywy 2006/112/WE)
Można odliczyć VAT...
Zasady odliczania podatku naliczonego określa tytuł XI szóstej dyrektywy (analogiczne regulacje zawiera dyrektywa 112). Prawo do odliczenia powstaje z momentem powstania obowiązku podatkowego przy podatku podlegającym odliczeniu. W zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do celów transakcji opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia od podatku przypadającego do zapłaty podatku od wartości dodanej należnego lub zapłaconego na terytorium państwa od towarów lub usług dostarczonych albo które mają być dostarczone podatnikowi przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta