Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dolary i euro bezkonkurencyjne

05 lutego 2009 | Moje Pieniądze | Cezary Adamczyk
depozyty bankowe
źródło: Rzeczpospolita
depozyty bankowe
obligacje skarbowe
źródło: Rzeczpospolita
obligacje skarbowe
akcje 20 największych spółek giełdowych
źródło: Rzeczpospolita
akcje 20 największych spółek giełdowych
najlepsze i najsłabsze fundusze inwestycyjne
źródło: Rzeczpospolita
najlepsze i najsłabsze fundusze inwestycyjne

Na akcjach i jednostkach funduszy małych i średnich spółek w ciągu ostatnich dwóch lat można było stracić majątek. Zyski przyniosły jedynie inwestycje oparte na walutach

Większość inwestycji rozpoczętych w lutym 2007 roku przyniosła straty. Ceny akcji spadły przeciętnie o 55 proc. Spośród 250 walorów dostępnych przed dwoma laty podrożało tylko 17. Ponieważ nie doczekaliśmy się większego odbicia na warszawskiej giełdzie, również systematyczne inwestycje nie przyniosły pożądanych efektów. Wprawdzie straty zostały zniwelowane o około 10 pkt proc., ale spółek nad kreską jest jedynie osiem. W większości przypadków wzrosły ceny mało płynnych akcji. Tym samym grono szczęśliwców, którym udało się zarobić, z pewnością jest niewielkie.

Najbardziej potaniały papiery małych i średnich spółek. Indeks obejmujący akcje tego sektora stracił 68 proc. Uderzyło to w posiadaczy jednostek uczestnictwa funduszy inwestujących w tym segmencie. Pioneer MiŚ Spółek Rynku Polskiego, DWS TOP 25 Małych Spółek czy Pioneer Średnich Spółek Rynku Polskiego poniosły straty sięgające 70 proc. Trudno będzie je odrobić.

Niewykluczone, że wiele z takich funduszy – z powodu nikłego zainteresowania ze strony klientów i stałego spadku wartości aktywów – w ogóle przestanie istnieć w obecnej postaci. Inwestowanie w ten sektor nadal obarczone jest dużym ryzykiem. Praktycznie co kilka dni kolejne spółki informują o problemach z opcjami walutowymi. Pojawiły się też pierwsze ofiary kryzysu. Wniosek o ogłoszenie upadłości z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8235

Spis treści
Zamów abonament