Usługi niezależnych grup osób na rzecz ich członków są zwolnione z VAT
Nie można uzależniać prawa do zwolnienia z VAT usług świadczonych przez niezależną grupę na rzecz jej członków od tego, czy usługi te zostały zaoferowane wszystkim członkom grupy
To wniosek wynikający z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 11 grudnia 2008 r. w sprawie Stichting Centraal Begeleidingsorgaan voor de Intercollegiale Toetsing (C-407/07).
Sprawa dotyczyła grupy szpitali i innych zakładów działających w sektorze ochrony zdrowia. Grupa ta świadczyła odpłatnie na rzecz swoich członków m.in. usługi w zakresie norm jakości i wspierania polityki jakości w sektorze ochrony zdrowia.
Dla kogo zwolnienie
Na mocy art. 13A ust. 1 lit. f VI dyrektywy (obecnie art. 132 ust. 1 lit. f dyrektywy 2006/ 112/WE) zwolnienie z VAT obejmuje usługi świadczone przez niezależne grupy osób, których działalność jest zwolniona lub nie podlega VAT, wykonywane na rzecz tych grup, o ile wynagrodzenie za te usługi ogranicza się do zwrotu poniesionych wydatków. Zwolnienie stosuje się pod warunkiem, że świadczenie usług jest bezpośrednio niezbędne dla wykonywania zwolnionej działalności członków grupy oraz że nie doszło do zakłócenia konkurencji.
W sprawie rozpatrywanej przez ETS pojawiły się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta