Zbrojownia tamtych lat - Pamięć szabel i strzelb
Powstanie 1863 roku było tematem wnikliwych analiz Józefa Piłsudskiego i ukształtowało jego koncepcję walki o niepodległość. Jedną z najistotniejszych kwestii stanowił problem uzbrojenia, bowiem „kosy miały się zderzyć z bagnetami i karabinami, myśliwskie strzelby miały sprostać armatom”. Owe myśliwskie strzelby rzeczywiście występowały powszechnie w dworach szlacheckich.
Zdawał sobie z tego sprawę również carat. Rozporządzenie wykonawcze warszawskiego wojennego generał-gubernatora gen. adiutanta Gerstenzweiga
wydane 2 października 1861 r. nakazywało zdać wszelką broń, tak palną, jak i białą. Rozkaz skwapliwie wykonał... płk Zygmunt Piłsudski (żadnych konotacji z rodziną naszego bohatera) – oberpolicmajster warszawski. Odebrano ponad 7000 myśliwskich strzelb, ponad 200 pistoletów i około 100 sztuk broni siecznej.
Produkcja uzbrojenia w kraju dała nikłe rezultaty, trochę szabli, kosy, piki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta