Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpieczeństwo zakupów w antykwariatach

05 lutego 2009 | Moje Pieniądze | Janusz Miliszkiewicz
Klienci tracą pieniądze na falsyfikaty. „Kodeks etyki antykwariusza i marszanda” próbuje temu zapobiec (na zdjęciu falsyfikat)
źródło: Polswiss ART
Klienci tracą pieniądze na falsyfikaty. „Kodeks etyki antykwariusza i marszanda” próbuje temu zapobiec (na zdjęciu falsyfikat)

Właściciel oddawanego w komis obrazu powinien zadbać, aby na kwicie wpisana była cena sprzedaży - jest to jeden z punktów projektu kodeksu etyki handlarza dziełami sztuki

Zdobyłem kilka dni temu projekt kodeksu etyki handlarza dziełami sztuki – antykwariusza i marszanda, który po dopracowaniu ma być przyjęty na zjeździe Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich (SAP). Dokument liczy dziesięć stron. Zawiera 10 punktów i liczne podpunkty. Projekt przygotował zarząd SAP pod redakcją dr. Wojciecha Niewiarowskiego, sekretarza i skarbnika zarządu SAP.

Kodeks to rodzaj katalogu podstawowych niebezpieczeństw, jakie zagrażają klientom i antykwariuszom. Środowisko uznało, że pilną potrzebą stało się stworzenie takiego dokumentu. Z jego analizy wynika, że po 20 latach istnienia wolnego rynku jesteśmy właściwie na początku drogi, jeśli chodzi o bezpieczeństwo finansowe klientów – kupujących oraz sprzedających swoją własność.

Brak ceny na towarze

Kodeks przede wszystkim stawia kwestię, że na towarze musi być uwidoczniona cena (1.3), choć ten oczywisty obowiązek nakłada na sprzedawcę istniejące prawo. Plagą polskiego rynku sztuki od lat jest to, że niektórzy sprzedawcy nie umieszczają na towarze ceny i podają dowolną – w zależności od tego, na ile ocenią zamożność klienta.

W grudniu opisałem przypadek miłośnika sztuki Jerzego Zelińskiego, któremu w jednej z tzw. renomowanych firm w krótkim czasie inny pracownik podał istotnie wyższą cenę tego samego przedmiotu. Jeśli tak traktowany jest rozpoznawalny wiceprezes Biznes Centre Club, to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8235

Spis treści
Zamów abonament