Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak prawidłowo sporządzić informacje dla zagranicznych kontrahentów

05 lutego 2009 | Dobra firma | Adam Bartosiewicz

Przedsiębiorcy wypłacający zagranicznym kontrahentom wynagrodzenie za świadczenie niektórych usług (m.in. doradczych, reklamowych, badania rynku), odsetki i należności licencyjne czy dywidend, od których mieli obowiązek pobrać zryczałtowany podatek, po zakończeniu roku muszą wystawiać – i przesyłać urzędom skarbowym oraz podatnikom – roczne informacje IFT

Informacja o przychodach osoby fizycznej (spółki osobowej) jest sporządzana na formularzu IFT-1/IFT-1R, natomiast informacja o przychodach osoby prawnej (innego podmiotu zbiorowego) na formularzu IFT-2/IFT-2R.

Obie informacje obejmują wszystkie te przychody (dochody), które zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) lub ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT) powinny podlegać zryczałtowanemu opodatkowaniu u źródła (tj. w tym wypadku w Polsce).

IFT-1R należy złożyć do końca lutego roku następnego, IFT-2R do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym (jeśli pokrywa się on z rokiem kalendarzowym, to do końca marca).

Na jakiej podstawie

O informacjach IFT-2 (dla osób prawnych) mówi art. 26 ust. 3 – 3d ustawy o CIT. Co do zasady informacje te mają obowiązek sporządzać i przekazywać (podatnikom i organom podatkowym) płatnicy pobierający zryczałtowany podatek u źródła od przychodów uzyskiwanych przez osoby zagraniczne. Chodzi m.in. o dochody z odsetek, należności licencyjnych, dywidend (i innych przychodów z udziałów w zyskach osób prawnych), przychody uzyskiwane przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej lub żeglugi powietrznej, przychody z tytułu niektórych usług niematerialnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8235

Spis treści
Zamów abonament