Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ograniczoność klasowa i nienawiść do Rosji...

05 lutego 2009 | Polska Piłsudskiego | Maciej Rosalak
źródło: Muzeum Wojska Polskiego

Fałszywe lub przeinaczone fakty, tendencyjnie cytowane źródła oraz nieprzychylne opinie o Józefie Piłsudskim formułowali i rozpowszechniali jego przeciwnicy i wrogowie polityczni. Należeli do nich oczywiście także propagandyści zajmujący się nauką w okresie PRL. Oto dość typowy przykład czarnej legendy zawartej w wydawnictwie Ministerstwa Obrony Narodowej z połowy lat 80., pióra ówczesnego historyka wojskowości Eugeniusza Kozłowskiego.

(...) Apologeci J. Piłsudskiego szczególnie skrzętnie unikają wszelkich rozważań na temat rzeczywistych cech jego osobowości i sposobów oraz stylu postępowania. Z dokumentów i wspomnień zawartych w tym zbiorze wyłania się sylwetka osobowa, którą charakteryzują: egocentryzm, brutalność i bezwzględność, autokratyczny sposób rozstrzygania spraw oraz awersja do wszelkich ciał demokratycznych i kolektywnych zasad działania, wreszcie lekceważenie ludzi.

Józef Piłsudski był niewątpliwie człowiekiem czynu. Od młodych lat umiał narzucić swą wolę otoczeniu, nie znosił odmiennego zdania, był zdecydowany i bezwzględny w osiąganiu wytyczonych celów. Te cechy charakteru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8235

Spis treści
Zamów abonament