Wąż gigant zastąpił T-reksa
Miał 13 metrów długości i ważył ponad tonę. Międzynarodowy zespół uczonych odkopał w kolumbijskiej dżungli szczątki szkieletu monstrualnego dusiciela. Jego odkrycie dostarcza nowych informacji na temat historii ziemskiego klimatu
Był długi niczym szkolny autobus i ciężki jak osobowy samochód. Titanoboa cerrejonensis jest nowo odkrytym gatunkiem węża. Pełzał po Ziemi ok. 60 mln lat temu.
Swoją nazwę zawdzięcza miejscu, w którym odkopano jego szczątki. Stało się to w kolumbijskim zagłębiu Cerrejon, gdzie znajduje się jedna z największych na świecie kopalni odkrywkowych węgla.
Ekspedycję zorganizował Carlos Jaramillo z Smithsonian Tropical Research Institute w Panamie oraz Jonathan Bloch, paleontolog zajmujący się badaniami kręgowców w Muzeum Historii Naturalnej przy Uniwersytecie Florydy. O ich sukcesie donosi magazyn „Nature”.
34 st. C wynosiła średnia temperatura roczna w miejscu, w którym żył olbrzymi gad
– Zwierzęta monstrualnych rozmiarów rozpalają ludzką wyobraźnię. W tym przypadku rzeczywistość prześcignęła jednak wizje z Hollywood – twierdzi Bloch. Tak duży jak Titanoboa nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta