Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oddala się przyjęcie euro

05 lutego 2009 | Ekonomia | Mirosław Kuk
Około 25 proc. polskiego długu publicznego jest wyrażona w walutach obcych. Jednak mimo osłabienia złotego poziom długu w relacji  do PKB w 2008 i 2009 r. nie powinien przekroczyć 50 proc.
źródło: Rzeczpospolita
Około 25 proc. polskiego długu publicznego jest wyrażona w walutach obcych. Jednak mimo osłabienia złotego poziom długu w relacji do PKB w 2008 i 2009 r. nie powinien przekroczyć 50 proc.

Wejście Polski do strefy euro może się przesunąć na 2013 – 2014 rok. Rząd i Narodowy Bank Polski opowiadają się przeciwko interwencji na rynku walutowym w obronie złotego

Spowolnienie gospodarki wymusi w tym roku nowelizację budżetu i zwiększenie deficytu przynajmniej o kilka miliardów złotych – oceniają ekonomiści banku Citi Handlowy. „Wraz z rewizją budżetu rząd zapewne będzie musiał oficjalnie przyznać się do opóźnienia momentu wejścia do ERM2 oraz przesunięcia daty przyjęcia euro z 2012 r.” – napisali w swoim najnowszym raporcie.

Wczoraj także premier Donald Tusk powiedział, że planowane na połowę 2009 r. wejście do mechanizmu ERM2 (poprzedzającego przyjęcie euro) może zostać odłożone, jeśli będzie się wiązało ze zbyt dużym ryzykiem.

Nie tylko ekonomiści Citi Handlowego wieszczą fiasko spełnienia kryterium budżetowego wymaganego dla przyjęcia euro, czyli utrzymania deficytu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8235

Spis treści
Zamów abonament