Coraz trudniej ukryć majątek za granicą
Kowalski, wobec którego polski sąd orzekł przepadek mienia, może szybko stracić np. auto czy dom, które posiada w innym kraju Unii Europejskiej
Od dziś procedura ma szansę trwać kilka tygodni bądź miesięcy, a nie całe lata. Dodatkowo procedura będzie prostsza, gdyż sprawy wykonania orzeczenia o przepadku sądy załatwią między sobą.
Wszystko to za sprawą wchodzącej właśnie w życie noweli kodeksu postępowania karnego (DzU nr 8, poz. 39). Chodzić może o auta, wille, konta bankowe i wszelkie inne dobra. – Wystarczy, że sąd polski prześle orzeczenie do zagranicznego sądu (na terenie którego skazany w Polsce ma majątek) i skieruje wniosek w tej sprawie – tłumaczy „Rz” prokurator Cezary Michalczuk z Ministerstwa Sprawiedliwości. Reszta to już tylko formalność.
Szybkie wykonanie
Kwestia jest istotna, gdyż chodzić może o naprawdę spore kwoty. A te (w części) mogą zasilić i nasz budżet. Nawet jeśli nie będzie to przepadek pieniędzy, ale rzeczy ruchomych, np. willi, samochodów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta