Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada gminy zdecyduje, ile dostanie radny

05 lutego 2009 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Do wyłącznej kompetencji rady gminy należy podejmowanie uchwały w sprawie diet przysługujących radnym. Należy w niej określić, czy będzie ona wypłacana w formie ryczałtu czy może za posiedzenie.

Ponadto uchwała taka musi określać wysokość diet. Należy pamiętać o obowiązujących limitach. Miesięczna maksymalna wysokość diety w 2009 r. nie może przekraczać wynikającej z ustawy budżetowej kwoty, która wynosi 2753 zł.

Radni decydują również, czy będą one określone kwotowo czy procentowo, np. jako procent określonej w ustawie budżetowej kwoty bazowej czy też diety przysługującej przewodniczącemu. Możliwe jest również różnicowanie wysokości diet radnych w zależności od pełnionej funkcji lub liczby komisji, w których radny zasiada.

W uchwale takiej można również ustalić zasady obniżania radnym diety za nieusprawiedliwioną nieobecność na posiedzeniu rady albo jej komisji. Dopuszczalne są też postanowienia umożliwiające radnemu pisemne zrzeczenie się całości lub części diety albo przekazanie jej na wskazany przez siebie cel.

Brak okładki

Wydanie: 8235

Spis treści
Zamów abonament