Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czytelnicy pytają dF odpowiada - Kiedy rozliczyć pierwszą ratę leasingową

05 lutego 2009 | Dobra firma | Agnieszka Kowalska Artur Kowalski

W DF z 26 stycznia br. przeczytałam o kwestionowaniu przez urzędy rozliczenia firm, które pierwszą ratę leasingową wrzucają w koszty w momencie poniesienia. Czy faktycznie trzeba ją rozkładać w czasie (na okres trwania umowy leasingu operacyjnego)? Zaznaczam, że nie chodzi o opłatę wstępną, ale pierwszą ratę, którą płacimy za korzystanie z leasingowanej rzeczy w pierwszym miesiącu umowy.

Naszym zdaniem te opłaty, które są tylko kolejnymi ustalonymi w umowie ratami, mogą zostać rozliczone jednorazowo w kosztach (bez względu na ich wysokość). Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 3 października 2008 r. (III SA/Wa 1080/08). Są natomiast wątpliwości co do tego, jak rozliczyć opłatę wstępną. Dlatego ważne jest, aby umowy leasingowe wyraźnie określały charakter poszczególnych płatności. Z analizy interpretacji wynika bowiem, że organy podatkowe dostrzegają różnicę między...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8235

Spis treści
Zamów abonament