Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krytykując papieża, Merkel uspokajała Żydów

05 lutego 2009 | Świat | Piotr Jendroszczyk

Ten, kto twierdzi, że Holokaustu nie było, ośmiesza się – mówi profesor Arnulf Baring, znany niemiecki historyk i politolog

RZ: Dlaczego kanclerz Angela Merkel w tak ostry sposób zażądała wyjaśnień od papieża Benedykta XVI i Watykanu w sprawie biskupa Williamsona?

Arnulf Baring: Bardzo mnie te słowa zdziwiły, bo pani Merkel słynie z ostrożności. Z drugiej strony wiadomo, że decyzja w sprawie zdjęcia ekskomuniki z Bractwa Piusa X podjęta została w niewielkim gronie. Watykan zdał sobie sprawę z błędu, pojawiło się wyjaśnienie ze strony papieża. Merkel uznała je za niewystarczające. I to jest właśnie zastanawiające. Trudno podejrzewać papieża o negowanie Holokaustu i pragnienie pogorszenia relacji ze środowiskami żydowskimi. Oczekiwałem raczej, że szefowa rządu poczeka na dalszy rozwój sytuacji.

Może Angela Merkel zdecydowała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8235

Spis treści
Zamów abonament