Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Celnicy mimo wadliwej interpretacji ministra nie chcą łamać prawa

05 lutego 2009 | Prawo | Grażyna J. Leśniak

Eksporterzy, którzy dysponują oryginałem dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza UE, nie mogą skorzystać z zerowej stawki podatku, gdyż przepisy wymagają potwierdzonej kopii. Eksperci uważają to za absurd, a firmy obawiają się bankructwa

Kłopoty mają polscy producenci, którzy znaczną część swojej produkcji eksportują do takich państw spoza Wspólnoty jak Rosja, Ukraina, Białoruś czy Stany Zjednoczone. Także ci, którzy wywożą swoje towary, korzystając z pośrednictwa importera, czyli dokonują tzw. eksportu pośredniego.

Wszystko za sprawą jednej interpretacji, którą 21 sierpnia

2008 r. wydał minister finansów (nr IPPP1/443-1221/08-2/AW) w zakresie elektronicznego potwierdzania faktu eksportu dla VAT i której do dziś nie zmienił. O problemie pisaliśmy już w „Rz” 9 października 2008 r. w artykule „Ministerstwo Finansów nieprawidłowo informuje o wspólnotowym systemie kontroli eksportu”.

Komu potrzebna rejestracja

Prawo unijne wprowadziło elektroniczne komunikaty potwierdzające wywóz towarów poza Wspólnotę. Zgodnie z procedurą obowiązującą w przepisach polskich i unijnych eksporter (dokonujący zgłoszenia celnego) otrzymuje potwierdzenie w formie elektronicznej z podpisem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8235

Spis treści
Zamów abonament