Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nagłe cięcia w zbrojeniówce

05 lutego 2009 | Ekonomia | Edyta Żemła Zbigniew Lentowicz graż
Na cięciach straci przemysł zbrojeniowy, ucierpi też reforma  armii. Dostawy sprzętu będą o połowę mniejsze, niż planowano, i nie wszystkie firmy się obronią przed takim ograniczeniem  zamówień. Zabraknie pieniędzy na szkolenia i profesjonalizację.
źródło: Rzeczpospolita
Na cięciach straci przemysł zbrojeniowy, ucierpi też reforma armii. Dostawy sprzętu będą o połowę mniejsze, niż planowano, i nie wszystkie firmy się obronią przed takim ograniczeniem zamówień. Zabraknie pieniędzy na szkolenia i profesjonalizację.

Ministerstwo obrony narodowej zamierza renegocjować większość kontraktów. Firmy już przygotowują się do skromniejszych zamówień. O 20 tysięcy może się zmniejszyć liczba zawodowych żołnierzy.

Chociaż według rządu cięcia wydatków w resorcie obrony sięgną 2 mld zł, to, zdaniem Aleksandra Szczygły, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, kasa ministerstwa zubożeje nawet o 5 mld zł.

MON już przyznaje, że ograniczy w tym roku zakupy uzbrojenia. – Odbierzemy od producentów jedynie sprzęt naprawdę niezbędny siłom zbrojnym – podkreśla wiceminister obrony Zenon Kosiniak-Kamysz. Przyznaje, że oznacza to renegocjowanie niemal wszystkich umów wieloletnich.

Prezesi firm już otrzymują sygnały, że MON zrezygnuje z 40 – 70 proc. zamówionych wcześniej dostaw. Bumar, największy holding zbrojeniowy, jeszcze rozmawia z resortem obrony. – Spodziewamy się, że zamówień będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8235

Spis treści
Zamów abonament