Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki podatek trzeba zapłacić od wynagrodzeń

05 lutego 2009 | Gazeta prawa i podatków | Konrad Piłat

Zatrudnieni na umowę o pracę zapłacą w tym roku niższe podatki. Jednak nie wszyscy zyskają na nowych przepisach. Więcej odprowadzą do urzędu skarbowego osoby, które wykonują dla jednej firmy zlecenia o miesięcznej wartości nieprzekraczającej 200 zł

Od początku tego roku podatnicy osiągający dochody z umów-zleceń i o dzieło płacą zryczałtowany 18-proc. podatek. Jest to proste rozwiązanie. Niestety, zleceniobiorcy na nim stracą. To dlatego, że nie odliczą kosztów uzyskania przychodów oraz składek na ubezpieczenia społeczne. To nie koniec negatywnych skutków tego rozwiązania. Podatku zapłaconego w formie ryczałtu nie będzie bowiem można odzyskać w wyniku rozliczenia rocznego. Dotychczas student, który zarabiał 200 zł miesięcznie na podstawie umowy-zlecenia, w praktyce nie płacił żadnego podatku – wszystkie zaliczki wpłacone przez płatnika odzyskiwał bowiem po złożeniu zeznania rocznego. Teraz w takiej sytuacji nie będzie już musiał składać deklaracji PIT-37. Niestety, oznacza to, że nie odzyska podatku od drobnych zleceń i umów o dzieło.

Kiedy od razu

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o PIT płatnik pobiera zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu umów-zleceń i o dzieło (oraz innych wymienionych w ramce), jeżeli suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł. Podatek wynosi 18 proc., czyli tyle samo, ile stawka podstawowa wynikająca ze skali podatkowej. Pobiera się go jednak bez pomniejszania przychodu o koszty jego uzyskania.

Zlecenia o wyższej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8235

Spis treści
Zamów abonament