Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak obliczyć urlop dla niepełnoetatowca

05 lutego 2009 | Gazeta prawa i podatków | Anna Marciniak
Urlop dla zatrudnionego w firmie na niepełny etat oblicza się  w godzinach, a nie w dniach
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Urlop dla zatrudnionego w firmie na niepełny etat oblicza się w godzinach, a nie w dniach

Jeśli pracownik jest zatrudniony na pół czy ćwierć etatu, to liczba dni jego urlopu wypoczynkowego uzależniona jest od wymiaru jego czasu pracy

Rozliczenie czasu pracy osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze w praktyce budzi wiele wątpliwości. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wymiar czasu pracy takich osób powinien być liczony od czasu pracy obowiązującego w danym zakładzie pracy, a nie według norm kodeksowych. Dzieje się tak dlatego, że normy obowiązujące w firmie mogą być niższe od przewidzianych w kodeksie pracy, bo ten wskazuje maksymalny dopuszczalny wymiar czasu pracy.

Jak zatem można pracować na część etatu? Na przykład praca może być wykonywana codziennie przez krótszą część dnia niż praca wykonywana przez pracowników pełnoetatowych. Inną opcją jest realizowanie zadań tylko w niektóre dni tygodnia, np. od wtorku do czwartku, a w pozostałe dni pracownik nie pracuje. Wreszcie praca może zostać dostosowana do zmieniających się potrzeb pracodawcy – umożliwia to przede wszystkim stosowanie systemu równoważnego czasu pracy.

Kiedy laba

Urlopów udziela się w dniach, które dla pracownika są dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Jeśli zatem dana osoba pracuje tylko przez trzy dni w tygodniu, to urlopu udzielamy na te właśnie dni. Przykładowo, jeśli przychodzi do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8235

Spis treści
Zamów abonament