Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie złożyłeś deklaracji, możesz mieć kłopoty

05 lutego 2009 | Dobra firma | Małgorzata Sobońska

Podatnik, który nie składa deklaracji i przez to uchyla się od zapłaty podatku, popełnia wykroczenie lub przestępstwo skarbowe

Taki czyn zabroniony został opisany w art. 54 kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.). Przepis ten umożliwia ukaranie podatnika, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub też nie składa deklaracji podatkowej, a w wyniku tego naraża podatek na uszczuplenie.

Podatnik się uchyla

Aby można było postawić taki zarzut, niezbędne jest po pierwsze, by poprzez swoje działanie lub zaniechanie podatnik rzeczywiście uchylał się od opodatkowania, czyli całkowicie lub częściowo zrezygnował z obliczenia należnego podatku bądź unikał udziału we wszczętym przez organ postępowaniu podatkowym zmierzającym do wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego. Po drugie, skutkiem takiego zachowania podatnika musi być nieujawnienie przedmiotu lub podstawy opodatkowania bądź niezłożenie deklaracji podatkowej, przy czym w każdym z tych przypadków musi dojść również do narażenia podatku na uszczuplenie.

Gdy nie ma czego ujawniać

Jeśli np. podatnik nie składa deklaracji PIT-36L, w której i tak nie wykazałby żadnych przychodów i kosztów (poza składkami na ubezpieczenie społeczne), bo czasowo miał zastój w działalności gospodarczej, to trudno w takim wypadku mówić o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8235

Spis treści
Zamów abonament