Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozbrojenie zamiast tarczy

05 lutego 2009 | Świat | Marcin Szymaniak Wojciech Lorenz Nj
Ekipie Obamy zależy, żeby szybko podpisać traktat o redukcji zbrojeń strategicznych (na zdjęciu: międzykontynentalna rakieta Topol)
źródło: AP
Ekipie Obamy zależy, żeby szybko podpisać traktat o redukcji zbrojeń strategicznych (na zdjęciu: międzykontynentalna rakieta Topol)

Według dziennika „The Times” Amerykanie zaproponują Rosji redukcję arsenałów nuklearnych o 80 procent

Amerykańska propozycja oznaczałaby zmniejszenie liczby głowic z obecnych 5 tysięcy do tysiąca po każdej ze stron. Do ostatniej wielkiej redukcji tego typu doszło w 1991 roku, gdy USA i Związek Radziecki podpisały traktat o redukcji broni strategicznych START. Zgodnie z jego postanowieniami oba supermocarstwa zmniejszyły wtedy swoje arsenały z około 10 tys. do 5 tys. głowic. Traktat wygasa jednak pod koniec roku, a wynegocjowanie nowego stało się jednym z najważniejszych zadań nowej amerykańskiej administracji.

– Nowy dokument byłby ważnym krokiem w stronę poprawy stosunków USA z Rosją. A współpraca jest konieczna choćby po to, aby Amerykanie mogli korzystać z biegnących przez Rosję...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8235

Spis treści
Zamów abonament