Nie każda faktura daje przedsiębiorcy prawo do odliczenia VAT
Właściciele firm otrzymujący faktury automatycznie uwzględniają je w swoich rozliczeniach. Czasami jednak działanie takie mogą kwestionować organy podatkowe
Zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów lub usług. Warunkiem jest jednak, aby zakup ten był związany z wykonywaną przez podatnika działalnością opodatkowaną.
Należy jednak pamiętać, że faktura wadliwa nie uprawnia do odliczenia wynikającego z niej podatku naliczonego. Nabywca, który otrzyma taki dokument i na jego postawie dokona pomniejszenia kwoty podatku należnego, ryzykuje, że organy podatkowe zakwestionują jego rozliczenia podatkowe. Oznacza to, że faktury zakupu otrzymywane przez podatnika przed ich zaksięgowaniem i uwzględnieniem w rozliczeniach VAT powinny podlegać weryfikacji co do ich poprawności. Przypadki uznania faktury za wadliwą zostały wymienione w art. 88 ust. 3a ustawy o VAT.
1 Sprzedaż udokumentowana fakturami wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania
Z sytuacją taką będziemy mieli do czynienia w razie fałszywych faktur wystawionych przez podmioty, które w ogóle nie istnieją. W celu uniknięcie takiego ryzyka przed nawiązaniem współpracy z danym podmiotem warto uzyskać potwierdzenie jego rejestracji w ewidencji działalności gospodarczej lub w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Organy podatkowe kwestionują również faktury VAT wystawione przez podmioty, które nie dopełniły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta