Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapłacisz część należności, podatek odliczysz tylko w części

05 lutego 2009 | Dobra firma | Anna Koleśnik

Jeśli dostaniesz od kontrahenta fakturę VAT-MP, to cały wynikający z niej podatek możesz odliczyć dopiero wtedy, gdy uregulujesz w całości określoną w niej należność

Tę zasadę rozciągnięto obecnie także na małych podatników niestosujących metody kasowej, lecz składających kwartalne deklaracje. To powoduje, że w wielu wypadkach będą oni musieli znacznie dłużej poczekać na odliczenie.

Kłopotliwy dokument

Większość przedsiębiorców nie jest zachwycona, gdy otrzyma fakturę oznaczoną jako VAT-MP. Dopisek ten oznacza, że pochodzi ona od małego podatnika, rozliczającego się z VAT tzw. metodą kasową. Taka faktura wymaga szczególnego traktowania, ze względu na specyficzny termin odliczenia wynikającego z niej podatku. Łatwo to przegapić i pojawiają się kłopoty: przedwczesne odliczenie VAT z faktury VAT-MP grozi zaniżeniem zobowiązania podatkowego, a tym samym konsekwencjami karnoskarbowymi.

Reguły odliczania VAT z faktur VAT-MP określa rozporządzenie ministra finansów. Nowe rozporządzenie z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DzU nr 212, poz. 1336) wprowadziło w nich pewne zmiany.

Stare zasady…

Według zasad obowiązujących do końca listopada ubiegłego roku kontrahent małego podatnika (inny niż mały podatnik) mógł odliczyć VAT z tej faktury w rozliczeniu za miesiąc, w którym:

- uregulował część należności na jego rzecz,

- uregulował w całości należność na jego rzecz,

- przypadał 90 dzień od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8235

Spis treści
Zamów abonament