Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy branża finansowa może kupować usługi nieobciążone VAT

04 maja 2011 | Prawo i praktyka | Paweł Selera

Czy usługi świadczone przez niezależne grupy osób są szansą na optymalizację podatkową? Wszystko zależy od sposobu interpretacji ogólnikowych przepisów

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług obowiązująca od 1 stycznia 2011 wprowadziła nową kategorię zwolnienia z VAT dla usług świadczonych przez niezależne grupy osób (art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT).

W świetle uzasadnienia do projektu nowelizacji jej celem było „ściślejsze dostosowanie zakresu usług zwolnionych do regulacji wynikającej z  art.  132 ust. 1 lit. f dyrektywy 2006/ 112/WE”.

Precyzyjniej chodziło o zapewnienie zgodności regulacji krajowych z prawem unijnym, gdyż do końca 2010 r. brak było w polskich regulacjach zwolnienia, które określa przywołany przepis dyrektywy.

Nowo wprowadzony art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT wiernie oddaje brzmienie dyrektywy. Polskie sądy administracyjne – bazując na wyrokach Trybunału – dopuszczały bezpośrednie stosowanie jej art. 132 ust. 1 lit. f także przed 1 stycznia 2011.

Podatnicy zatem – wobec braku regulacji krajowej – byli uprawnieni także w stanie prawnym obowiązującym do końca 2010 r. do bezpośredniego powoływania się na dyrektywę. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 marca 2010 (I FSK  61/09).

Konieczne warunki

Zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT jest sformułowane – tak jak art. 132 ust. 1 lit. f dyrektywy – w sposób nadmiernie zawiły.

Z przepisów tych wynika, że:

1)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8918

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament