Kiedy branża finansowa może kupować usługi nieobciążone VAT
Czy usługi świadczone przez niezależne grupy osób są szansą na optymalizację podatkową? Wszystko zależy od sposobu interpretacji ogólnikowych przepisów
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług obowiązująca od 1 stycznia 2011 wprowadziła nową kategorię zwolnienia z VAT dla usług świadczonych przez niezależne grupy osób (art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT).
W świetle uzasadnienia do projektu nowelizacji jej celem było „ściślejsze dostosowanie zakresu usług zwolnionych do regulacji wynikającej z art. 132 ust. 1 lit. f dyrektywy 2006/ 112/WE”.
Precyzyjniej chodziło o zapewnienie zgodności regulacji krajowych z prawem unijnym, gdyż do końca 2010 r. brak było w polskich regulacjach zwolnienia, które określa przywołany przepis dyrektywy.
Nowo wprowadzony art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT wiernie oddaje brzmienie dyrektywy. Polskie sądy administracyjne – bazując na wyrokach Trybunału – dopuszczały bezpośrednie stosowanie jej art. 132 ust. 1 lit. f także przed 1 stycznia 2011.
Podatnicy zatem – wobec braku regulacji krajowej – byli uprawnieni także w stanie prawnym obowiązującym do końca 2010 r. do bezpośredniego powoływania się na dyrektywę. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 marca 2010 (I FSK 61/09).
Konieczne warunki
Zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT jest sformułowane – tak jak art. 132 ust. 1 lit. f dyrektywy – w sposób nadmiernie zawiły.
Z przepisów tych wynika, że:
1)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta