Przeciw bezprawiu w centrum kraju
Próbą wytrwałości w postanowieniu kontynuowania walki o wolność było ogłoszenie dekretu amnestyjnego oraz wezwanie żołnierzy AK do ujawnienia się i uznania kontrolowanego przez komunistów rządu. Dla „Warszyca” „amnestia” była nie do przyjęcia, uznawała bowiem żołnierzy AK za przestępców
Będziemy trwać na stanowiskach
i walczyć tak długo, aż nie zniknie
niewola i ucisk, aż nad Polską
nie rozgorzeje słońce prawdziwej
wolności i prawdziwej demokracji.
Kpt. „Warszyc"
Wśród licznych organizacji antykomunistycznych w Polsce, utworzonych po rozwiązaniu Armii Krajowej, wyróżniało się Konspiracyjne Wojsko Polskie (KWP), będące największą poakowską organizacją wojskową w środkowej Polsce. Organizacja ta powstała wiosną 1945 r. w Radomsku z inicjatywy kapitana Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca" – byłego dowódcy I batalionu 27. pp. AK podległego inspektoratowi Częstochowa. Kapitan Sojczyński był pierwszoplanową postacią w dziejach tej podziemnej struktury. Był nie tylko twórcą i komendantem głównym KWP, ale też jej przywódcą ideowym. Choć dzieje sformowanego przezeń Konspiracyjnego Wojska Polskiego dzielą się na trzy wyraźnie wyodrębnione okresy, wyznaczone przez funkcjonowanie trzech kolejnych komend, to okres komendantury „Warszyca" jest okresem zdecydowanie najważniejszym. Pod jego komendą struktura ta osiągnęła stan największego rozwoju i zarazem najwyższych standardów w swej pracy na rzecz niepodległości Polski.
DROGA PRZEZ WALKĘ
Kpt. „Warszyc", 8 stycznia 1946...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta