Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chiny zmieniają świat

04 maja 2011 | Ekonomia | Piotr Mazurkiewicz
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa

Luigi Maramotti, prezes Max Mara Fashion Group o miejscu polskiego rynku w strategii firmy oraz przyszłości branży odzieżowej.

 

Rz: Czy dzisiaj branża odzieżowa, także w segmencie luksusowym, nie jest zbyt zależna od Azji? Zlecana jest tam spora część produkcji, to także najszybciej rosnące rynki od strony popytu. Tamtejsi konsumenci mają jednak nieco inne gusty. Czy z tego powodu nie zmienią się także oferty w europejskich sklepach?

Oczywiście nie można zapominać o Azji, ale dzisiaj w szczególności chodzi o Chiny. Jako grupa mamy tam już 290 sklepów. Styl jest uniwersalny, ale nie mogę wykluczyć, że tamte rynki wywrą choćby na Europejczyków spory wpływ. Może nie będziemy dla nich specjalnie projektować, ale Chiny już dzisiaj są mocarstwem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wpływają na nasze codzienne życie tu, w Europie. Zmiany już są, ale nie zdajemy sobie z nich sprawy. W Europie w latach 60., też często nie zdając sobie z tego sprawy, adaptowaliśmy wiele amerykańskich wzorców. Stany Zjednoczone też się pod naszym wpływem zmieniały i wspólnie wypracowaliśmy model wygodny i odpowiedni dla obydwu stron. To, co się dzieje teraz, jest podobne.

Max Mara Fashion Group od momentu powstania należy do rodziny Maramotti. Dzisiaj jednak, zwłaszcza na rynku luksusowym, coraz bardziej umacniają się wielkie koncerny, jak LVMH czy PPR. Czy za dziesięć lat to one, a nie firmy rodzinne, będą robić wielką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8918

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament