Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zostaje nam wojowanie

04 maja 2011 | Kultura | Krzysztof Masłoń
Bronisław Wildstein,  pisarz, publicysta, dziennikarz; komentator dziennika „Rzeczpospolita”  i tygodnika „Uważam Rze”. Autor powieści: „Jak woda” (1989) – Nagroda Kościelskich, „Brat” (1992), „Mistrz” (2004), „Dolina nicości” (2008)  – Nagroda Józefa Mackiewicza –  i zbiorów opowiadań:  „O zdradzie  i śmierci” (1994)  i „Przyszłość  z ograniczoną odpowiedzial-nością” (2003)  – Nagroda Andrzeja Kijowskiego
autor zdjęcia: Bartosz Siedlik
źródło: Fotorzepa
Bronisław Wildstein, pisarz, publicysta, dziennikarz; komentator dziennika „Rzeczpospolita” i tygodnika „Uważam Rze”. Autor powieści: „Jak woda” (1989) – Nagroda Kościelskich, „Brat” (1992), „Mistrz” (2004), „Dolina nicości” (2008) – Nagroda Józefa Mackiewicza –  i zbiorów opowiadań: „O zdradzie i śmierci” (1994) i „Przyszłość z ograniczoną odpowiedzial-nością” (2003) – Nagroda Andrzeja Kijowskiego
Bronisław Wildstein; Czas niedokonany; Zysk i S-ka Poznań 2011
źródło: Rzeczpospolita
Bronisław Wildstein; Czas niedokonany; Zysk i S-ka Poznań 2011

Rozmowa: Z Bronisławem Wildsteinem o jego powieści „Czas niedokonany”, która jutro trafi do księgarń

Rz: W jakim stopniu dzieje rodziny Broków, które ukazałeś w „Czasie niedokonanym" na przestrzeni ostatniego stulecia, mają swoje realne odwzorowanie, być może w historii twojej rodziny?

Bronisław Wildstein: Zawsze istnieje taki punkt odniesienia, ale moja rodzina jest w „Czasie niedokonanym" obecna w bardzo małym stopniu. Podobieństwo polega na tym, że tak jak w powieściowym związku Benedykta i Zuzanny mój ojciec był pochodzenia żydowskiego, a matka była pierwszą osobą w swojej rodzinie, która wyszła ze wsi i zrobiła maturę. I na tym się kończy. Wydało mi się natomiast ciekawe przedstawienie takiej właśnie rodziny, z różnymi doświadczeniami, także w sensie kulturowym, i z tego względu mogącej stać się jakąś metaforą relacji polsko-żydowskich.

Z bohaterów powieści właśnie Zuzanna Brok z domu Sokół zrobiła na mnie największe wrażenie. To wspaniała kobieta, choć chwilami zdawało mi się, że nadto spiżowa.

Nie wydaje mi się, by taką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8918

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament