Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Milczenie rady gminy to nie zgoda na zwolnienie rajcy

04 maja 2011 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek

Brak odpowiedzi w ciągu 30 dni na pismo w sprawie rozwiązania stosunku pracy z radnym nie oznacza, że pracodawca może to zrobić. Tak uznał Sąd Najwyższy

W wyroku z 4 listopada 2010 (II PK 111/10) SN stwierdził, że niepodjęcie przez radę miasta (gminy) uchwały w sprawie odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem będącym radnym w terminie 30 dni od doręczenia pisma pracodawcy o zamiarze rozwiązania stosunku pracy nie może być uznane za wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy w rozumieniu art. 25 ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 o samorządzie gminnym (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.), jeżeli i zwłaszcza wtedy, gdy po upływie wymienionego terminu rada miasta (gminy) odmówiła wyrażenia takiej zgody.

Dlaczego SN zajął takie stanowisko?

Bo stwierdził, że przepisy nie przewidują żadnego terminu dla organu gminnego na wyrażenie zdania w sprawie zwolnienia radnego. Skoro tak, to nie ma podstaw do przyjęcia fikcji o domniemanej zgodzie rady po upływie określonego bezpodstawnie okresu.

Nie zmienia tego dążenie do „racjonalizacji procedury wyrażania zgody przez radę gminy i usunięcia stanu niepewności prawnej, który...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8918

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament