Sprawiedliwość po sześciu dekadach
W postanowieniu sądu zawarte są stwierdzenia, na które pan Antoni czekał prawie całe swoje życie: „Stanisław Szczepański, Joanna Szczepańska, Tadeusz Szczepański, Klemens Bączkowski i Jan Nowakowski byli prawdziwymi patriotami i zostali brutalnie zamordowani. (…) Czyny te były zbrodnią komunistyczną, dokonaną na bohaterach”
Ponad 60 lat trzeba było czekać na sprawiedliwy wyrok. W lutym 1945 roku pięć osób niesłusznie oskarżono o zdradę ojczyzny, ograbiono i zamordowano w okrutny sposób. Ich rehabilitacja była możliwa dzięki niewyobrażalnemu wprost uporowi w dążeniu do ujawnienia prawdy syna dwójki zamordowanych wtedy osób. Antoni Szczepański w chwili śmierci rodziców miał trzy lata, dziś – 70. Poświęcił życie, by przywrócić dobre imię swoim najbliższym.
Tragedia rozegrała się w Niepołomicach. Rodzice Antoniego Szczepańskiego – Stanisław i Joanna (będąca wtedy w zaawansowanej ciąży) – oraz jego 18-letni brat Tadeusz zostali oskarżeni o współpracę z Niemcami i aresztowani. Ślad po nich zaginął. Trójkę dzieci, która wtedy została w domu – Antoniego i jego siostry – sąsiedzi odwieźli potajemnie do sióstr benedyktynek.
Niewygodni świadkowie
Antoni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta