Ustalamy pobory za miesiąc, w którym pracownik chorował i odszedł z etatu
Więcej rachunków trzeba przeprowadzić, gdy w kwietniu zatrudniony był na zwolnieniu lekarskim i zakończył współpracę. Zwłaszcza jeśli jeszcze należał mu się ekwiwalent urlopowy
- Pracownik został zatrudniony od 1 lutego 2011 na 2/3 etatu. Otrzymuje 2000 zł brutto pensji zasadniczej i miesięczne premie regulaminowe w wysokości 10 proc. Jego umowa o pracę uległa rozwiązaniu 22 kwietnia 2011 za porozumieniem.
Nie wykorzystał w ogóle urlopu wypoczynkowego za br. Za ile dni przysługuje mu ekwiwalent za urlop, skoro ostatniego dnia zatrudnienia zostało mu 56 godzin zaległego wypoczynkowego za 2010 r. Jak obliczyć ekwiwalent i sporządzić kwietniową listę płac, jeśli przez dwa dni był na chorobowym?– pyta czytelniczka.
Osobie, z którą definitywnie rozwiązujemy umowę o pracę bez zamiaru dalszej współpracy, należy się pieniężny ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy: cały zaległy oraz proporcjonalny bieżący (art. 171 kodeksu pracy).
Urlop za 2011 r. rozliczamy stosownie do czasu faktycznie przepracowanego w tym roku, przyjmując:
- miesiąc pracy za 1/12 rocznego wymiaru zatrudnionego,
- niepełny miesiąc zatrudnienia za pełny miesiąc (art. 1551 § 1 pkt 1 w związku z art. 155 2a k.p.).
Roczny wymiar urlopu wskazanego pracownika to 14 dni roboczych (20 dni x 2/3). Ma on zatem prawo do ekwiwalentu za 3/12 z tej puli, czyli za 5 dni (co daje 40 godzin), a łącznie z zaległym wypoczynkiem za 96 godzin urlopu wypoczynkowego.
Miesięczna premia regulaminowa, która w przepisach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta