Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

My wszyscy jesteśmy Ogniem...

04 maja 2011 | Żołnierze wyklęci | Maciej Korkuć
Józef Kuraś „Ogień” wśród podkomendnych (w środku grupy,  w białej koszuli),  pierwszy z lewej  Kazimierz Kuras „Kruk”, drugi z prawej Jan Kolasa „Powicher”
źródło: zbiory K. Krajewskiego
Józef Kuraś „Ogień” wśród podkomendnych (w środku grupy, w białej koszuli), pierwszy z lewej Kazimierz Kuras „Kruk”, drugi z prawej Jan Kolasa „Powicher”
Partyzancki patrol  – od lewej NN „Wilk”  i NN „Ułan”
źródło: zbiory K. Krajewskiego
Partyzancki patrol – od lewej NN „Wilk” i NN „Ułan”
Józef Kuraś „Ogień”  z żoną Czesławą  z d. Polaczyk  (lato 1946, Gorce)
źródło: zbiory K. Krajewskiego
Józef Kuraś „Ogień” z żoną Czesławą z d. Polaczyk (lato 1946, Gorce)
Grupa „Jastrzębia” – wykonawcy rozbicia PUBP w Nowym Targu. Stoją od lewej:  NN „Sosna”, Józef Książek „Jastrząb”, trzeci niezidentyfikowany, NN „Leniwy”,  NN „Wicher”,  siedzi NN „Wilk”
źródło: zbiory K. Krajewskiego
Grupa „Jastrzębia” – wykonawcy rozbicia PUBP w Nowym Targu. Stoją od lewej: NN „Sosna”, Józef Książek „Jastrząb”, trzeci niezidentyfikowany, NN „Leniwy”, NN „Wicher”, siedzi NN „Wilk”
Grupa Ochrony  Sztabu Zgrupowania „Błyskawica”,  oparta o drzewo  Czesława Kuraś, żona dowódcy zgrupowania (lato 1946, Kiczora  w Gorcach)
źródło: IPN
Grupa Ochrony Sztabu Zgrupowania „Błyskawica”, oparta o drzewo Czesława Kuraś, żona dowódcy zgrupowania (lato 1946, Kiczora w Gorcach)
Patrol „ogniowców”  z oddziału „Ojca” – „Śmigi”
źródło: zbiory K. Krajewskiego
Patrol „ogniowców” z oddziału „Ojca” – „Śmigi”

Legenda podhalańskiego dowódcy „Ognia” sprawiła, że pod jego rozkazy zgłaszali się inni dowódcy. Powstało zgrupowanie obejmujące niemal całą Małopolskę

 

„Chłopi znów po wsiach pomagają mu, przechowując go i jego ludzi. Są takie wsie, gdzie formalnie żadna władza wcale nie ma dostępu, dlatego organizacja [PPR] w terenie się wcale nie rozwija, [a] cały Komitet Powiatowy [PPR w Nowym Targu] pracuje pod strachem" – pisał o zgrupowaniu Józefa Kurasia „Ognia" Bronisław Pawlik, przewodniczący krakowskiej Wojewódzkiej Komisji Kontroli Partyjnej PPR. „Najgorzej, wprost katastrofalnie, przedstawia się stan bezpieczeństwa w pow. nowotarskim" – pisał wojewoda w sierpniu 1946 roku.

Działalność Oddziału Partyzanckiego „Błyskawica" zapoczątkowała odprawa w Gorcach zarządzona przez „Ognia" na dzień 13 kwietnia 1945 r. Tam Kuraś „przemówił do nas [...], że wkrótce [będzie] wojna z Rosją, a przed tym czasem Rosjanie mają nas wszystkich aresztować i wywieźć do Rosji i [dlatego] musimy tworzyć dalej [oddziały] partyzantki i walczyć znów przeciwko Rosji".

Było tam około 40 ludzi: „Głównie byli to starzy partyzanci [Ognia (z czasów okupacji, ale byli też nowi. [(] Nie pamiętam, żeby ktoś postanowił wrócić do domu. Baliśmy się, bo już były aresztowania" (opowiadał po latach „ogniowiec" Bogusław Szokalski. Pójście do lasu oznaczało koniec i fiasko dokonywanych na polecenie ludowców nieformalnych prób przejęcia przez siły niepodległościowe struktur...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8918

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament