Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec szkoleń bez efektów

04 maja 2011 | Ekonomia | Artur Osiecki
Wielkie pieniądze na szkolenia
źródło: Rzeczpospolita
Wielkie pieniądze na szkolenia

Nowe zasady oceny projektów szkoleniowych dotowanych przez Unię już działają. Resort rozwoju regionalnego szczególnie zaostrzył wymogi co do szkoleń dla bezrobotnych. Ich organizatorzy muszą osiągnąć wymierne rezultaty, co do tej pory nie było oceniane

 

Dość powszechna jest opinia, że szkolenia finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) realizowane w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki" są mało efektywne. Niektórzy doradcy, uczestnicy szkoleń i sami urzędnicy przyznają nieoficjalnie, że część szkoleń to marnotrawienie unijnych dotacji. Rozdęte budżety, w tym bardzo wysokie stawki dla trenerów, i mizerne efekty to nie codzienność, ale i nie margines.

Jednak era szkoleń bez rezultatów zbliża się do końca. Z początkiem roku zaostrzono zapisy „Kapitału ludzkiego". Na ich podstawie ogłoszono już pierwsze konkursy i organizatorzy szkoleń się zorientowali, że obliguje się ich do osiągnięcia konkretnych rezultatów. Jak wskazuje Joanna Kasprzak-Dżyberti, właścicielka Biura Doradczego Dobry Projekt, największe restrykcje dotyczą projektów kierowanych do bezrobotnych.

Organizatorów szkoleń zobowiązano do osiągnięcia minimalnych wskaźników zatrudnienia w przedziałach wiekowych, np. w przypadku osób w wieku 15 – 24 lata pracę musi znaleźć co najmniej 40 proc. osób, a dla szkolonych w wieku 50 – 64 lata wymóg wynosi co najmniej 35 proc.

Czas na efektywność

– Generalny trend, aby w projektach doradczych i szkoleniowych współfinansowanych z EFS zwracać większą uwagę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8918

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament