Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedostosowane prawo przeszkadza

04 maja 2011 | Prawo | Katarzyna Wójcik Aleksandra Tarka

Przepisy sprzeczne z normami Unii mogą drogo kosztować nasz budżet

 

Mimo licznych implementacji  orzecznictwa ETS nadal w naszym prawie, zwłaszcza podatkowym, zdarzają się przepisy  niezgodne z traktatem Wspólnot Europejskich.

Problem dotyczy przede wszystkim tych kwestii regulowanych dyrektywami, zwłaszcza w VAT.

W kwestii podatków dochodowych Unia pozostawia krajom członkowskim swobodę. Nie oznacza to jednak, że nie muszą się z niczym liczyć. Traktat Wspólnot Europejskich zawiera bowiem katalog zasad ogólnych, które mają zastosowanie do wszystkich. W szczególności chodzi o zakaz dyskryminacji, swobodę przepływu kapitału czy pracowników.

Traktat nie wymaga przepisania jego zasad do prawa krajowego. Obowiązuje wprost i podatnicy mogą się na niego powoływać.

Naruszenie zasad

Polskie regulacje dotyczące podatków dochodowych, choć wprost nie łamią prawa unijnego, zawierają przepisy, które odmiennie traktują podmioty polskie i zagraniczne. Przykładem takiej dyskryminacji jest np. brak możliwości rozliczenia w Polsce straty oddziału (zakładu), który prowadzi działalność w innym niż Polska kraju unijnym, czy zakaz korzystania ze zwolnienia podatkowego przez unijne fundusze emerytalne i inwestycyjne. Ustawodawca rozszerzył je wprawdzie od 1 stycznia 2011...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8918

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament