Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chciałem dalej uczyć dzieci...

04 maja 2011 | Żołnierze wyklęci | Tomasz Łabuszewski Kazimierz Krajewski
Zacheusz  W. Nowowiejski „Jeż” wśród podkomendnych  z oddziału leśnego  ROAK
źródło: IPN
Zacheusz W. Nowowiejski „Jeż” wśród podkomendnych z oddziału leśnego ROAK

Wiktor Zacheusz Nowowiejski urodził się 28 grudnia 1915 r. we wsi Zembrzus (pow. Przasnysz). Miał pięciu braci i dwie siostry

Jego rodzice posiadali 50-hektarowe gospodarstwo. Jego dziadek ze strony matki – Faustyn Zembrzuski – za udział w powstaniu styczniowym został skazany na 25 lat katorgi. Inny krewny – Ludwik Zembrzuski – poległ w oddziale Teofila Jurkowskiego w bitwie pod Rydzewem stoczonej 12 marca 1863 r. Jak podaje ks. Michał Marian Grzybowski: „... od młodych lat Zacheusz wychowywany był w duchu miłości do Ojczyzny, szacunku dla tradycji narodowych, ofiarności dla Polski, która po tylu latach niewoli odzyskała niepodległość".

Skończył gimnazjum, seminarium nauczycielskie i Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie. Następnie podjął pracę jako nauczyciel w szkole podstawowej na terenie powiatu ciechanowskiego.

Uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku. Z niewoli szybko uciekł i prowadził tajne nauczanie. Od 1941 r. był zaprzysiężonym żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej na terenie powiatu przasnyskiego.

W lecie 1943 r. dowodził jedną z drużyn oddziału partyzanckiego Obwodu AK Mława dowodzonego przez ppor. Stefana Rudzińskiego „Wiktora". Jesienią 1943 r. rozbił posterunek żandarmerii w Muszakach. W marcu 1944 r. jego drużyna przeprowadziła wypad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8918

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament