Jakie skutki ma przekazanie zysku w formie rzeczy, a nie pieniędzy
Spór pomiędzy podatnikami a fiskusem o podatkowe konsekwencje wypłaty dywidendy rzeczowej trwa już od dłuższego czasu. Czy niedawny wyrok NSA przybliży jego zakończenie?
Co do zasady, wypłata przez spółkę dywidendy w dowolnej formie wiąże się z powstaniem u otrzymującego dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Dochód ten podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19 proc., którego płatnikiem jest spółka wypłacająca dywidendę. Gdy dywidendę otrzymuje spółka kapitałowa, jej dochód może być zwolniony z opodatkowania. Warunkiem jest nieprzerwane posiadanie przez nią co najmniej 10 proc. udziałów/akcji spółki wypłacającej dywidendę przez okres co najmniej dwóch lat, przy czym ta ostatnia przesłanka nie musi być spełniona już w momencie wypłaty. Wystarczy, że udziałowiec posiada wymienioną liczbę udziałów/akcji w chwili wypłaty i utrzyma podany minimalny udział do momentu upływu dwuletniego okresu posiadania.
Zanim nastąpi wypłata
Zdarza się, że spółka mająca wypłacić dywidendę nie posiada wystarczających zasobów gotówki. Może w takim wypadku sprzedać część swojego majątku, aby wypłacić dywidendę z osiągniętego zysku. Jeśli wydatki na nabycie zbywanego majątku byłyby jednak niższe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta